Award Winners

Awards

Lord Strathcona Medal

  • The Lord Strathcona Trust Fund Medal, most commonly referred to as the Lord Strathcona Medal (LSM), is the highest award which can be bestowed on a Cadet in recognition of exemplary performance in physical and military training.

2017

PO2 Aaron Cardona

2018

PO1 Janessa Leach

2019

PO2 Josh Leach

2020

PO1 Alyssa May

2021

(NAME)

2022

(NAME)

2023

(NAME)

2024

(NAME)

Royal Canadian Legion Medal of Excellence

  • The cadet who has attended 75% or more of all mandatory functions, participated in at least three community service events, seen by his peers as a model to cadets by: co-operating with peers, comradeship, promotion of goodwill and esprit de corps, supporting corps members and enhancing the image of the cadet program in the community.

2017

PO2 Janessa Leach

2018

PO2 Joshua Leach

2019

CPO2 Nathan Panenfuss

2020

PO1 Lindsay Boyce

Commanding Officers Award

  • Awarded to the cadet who has stood out the most during the course of the training year as chosen by the Commanding Officer of 358 RCSCC

2017

LS Josh Leach

2018

PO1 Nathan Papenfuss

2019

CPO2 Nathan Papenfuss

2020

LS Alyssa Carpenter

Coxswains Award

  • Awarded to the cadet who shows true leadership, excellent conduct and demonstrates true ability for Coxswain ‘like’ qualities as chosen by the Coxswain of 358 RCSCC

2017

Not Awarded

2018

PO2 Rosanne Bajao

2019

AB Madison Baskin

2020

AB Keegan Herries

Top Phase 1 Cadet

  • Top Phase 1 Cadet for the training year:  Awarded for attendance, behaviour, discipline, dedication, and overall conduct

2017

AB Colin Emerick

2018

AB Alexis Stevenson

2019

AB Armand St Arneault

2020

AB Aiden Fitzpatrick

Top Phase 2 Cadet

  • Top Phase 2 Cadet for the training year:  Awarded for attendance, behaviour, discipline, dedication, and overall conduct

2017

LS Joshua Leach

2018

(NAME)

2019

LS Colbey Sweet

2020

LS Armand St Arneault

Top Phase 3 Cadet

  • Top Phase 3 Cadet for the training year:  Awarded for attendance, behaviour, discipline, dedication, and overall conduct

2017

LS Rosanne Bajao

2018

MS Michele Ewach

2019

MS Hanna Amero

2020

MS Laura Cooper

Top Phase 4 Cadet

  • Top Phase 4 Cadet for the training year:  Awarded for attendance, behaviour, discipline, dedication, and overall conduct

2017

PO2 Janessa Leach

2018

PO2 Rosanna Bajao

2019

PO2 Joshua Leach

2020

PO2 Hanna Amero

BELLEROPHON Award

  • Top Cadet of the Cadet Corps:  Awarded to the cadet who has shown outstanding leadership, dedication, ability and conduct for the training year.  Named after 141 RCSCC BELLEROPHON (Welland, ON – 1917-2010)

2017

PO1 Aaron Cardona

2018

PO2 Nathan Papenfuss

2019

LS Colbey Sweet

2020

MS Laura Cooper

VALIANT Award

  • Conduct Award:  The cadet that is always a gentleman/lady at the corps, on shore, at sea, and in public who is helpful, courteous, enthusiastic, and polite.  Named after 78 RCSCC VALIANT (Port Colborne, ON – 1950-2010)

2017

AB Alyssa May

2018

AB Colbey Sweet

2019

AB Armand St Arneault

2020

AB Keegan Herries

RENOWN Award

  • Most Improved Cadet:  Awarded to the cadet who has improved the most during the training year.  Named after 125 RCSCC RENOWN (St Catharines, ON – 1925-2004) & 125 RCSCC RENOWN II (Port Colborne, ON – 2010-2015)

2017

AB Alissa Thrasher

2018

LS Alyssa May

2019 

LS Meghan Jeffries

2020

AB Cira Ewach

NIAGARA Award

  • Public Relations Award: Presented to the cadet who promotes, contributes and leads through public relations, recruiting and positive messaging for the corps and the Canadian Cadet Organizations.  Named in honour after 103 RCSCC NIAGARA (Niagara Falls, ON) for their support in creating 358 RCSCC SIR ISAAC BROCK.

2017

Not Awarded

2018

Not Awarded

2019

Not Awarded

2020

MS Caitrin Eymann

PEGASUS Award

  • Teamwork Award:  Present to the cadet who is always a valued shipmate, a team player and someone their fellow cadet can always look to for help, assistance, mentorship and be counted upon to improve the corps from within.  Named after NLCC PEGASUS (Welland, ON) – which was attached to 141 RCSCC BELLEROPHON.

2017

Not Awarded

2018

Not Awarded

2019

Not Awarded

2020

MS Colbey Sweet

VICTORY Award

  • Community Service Award: Presented to the cadet who is active in the community (charity, not-for-profit or person), through service and/or actions, and is a role model for other cadets and inspires them to volunteer.  Named after NLCC VICTORY (Port Colborne, ON) – which was attached to 125 RCSCC RENOWN II.

2017

Not Awarded

2018

Not Awarded

2019

Not Awarded

2020

MS Laura Cooper

McRitchie Memorial Family Award

  • Esprit de Corp: Awarded to the Cadet that has shown the most enthusiasm and teamwork towards the corps.

2017

LS Sarah Papenfuss

2018

AB Avery Sands

2019

LS Laura Cooper

2020

MS Caitrin Eymann

Royal Canadian Legion Branch 418 – Aspiring Leader Award

  • Future Leader Award: Presented to the cadet who has demonstrated a keen interest in leadership and aspires to mentor and help develop their fellow cadets leadership ability.

2017

Not Awarded

2018

Not Awarded

2019

MS Hanna Amero

2020

LS Madison Baskin

Lieutenant (N) J.J. Tremblay, CD Award

  • CCO Award: Present to the cadet who has consistently achieves the three aims of the Canadian Cadet Organizations (CCO):  Physical Fitness / Community Service & Leadership / An interest in the CAF.  Named after Lt(N) J. Tremblay – First Commanding Officer of 358 RCSCC SIR ISAAC BROCK

2017

Not Awarded

2018

Not Awarded

2019

Not Awarded

2020

PO2 Hanna Amero

Lieutenant (N) T.J.E. Reilly, CD Award

  • Top Instructor Award: Presented to the Cadet who has been the best instructor and mentor in the corps for the entire training year.  Named after Lt(N) T. Reilly – Second Commanding Officer / First Executive Officer of 358 RCSCC SIR ISAAC BROCK

2017

Not Awarded

2018

Not Awarded

2019

Not Awarded

2020

PO1 Joshua Leach

Marksmanship Award

  • Presented to the Cadet who scored the highest on the Marksmanship Team

2017

MS Rosanna Bajao

2018

PO2 Rosanna Bajao

2019

PO2 Joshua Leach

2020

PO1 Joshua Leach

Seamanship Award

  • Present to the Cadet who was the best or showed the most enthusiasm for seamanship.

2017

PO2 Nathan Papenfuss

2018

MS Alyssa May

2019

LS Colbey Sweet

2020

Not Awarded

Band Award

  • Present to the Cadet who was the best or showed the most enthusiasm for band/music.

2017

PO2 Ari Cardona

2018

MS Sarah Papenfuss

2019

Not Awarded

2020

Not Awarded

Sportsmanship Award

  • Present to the Cadet who was the best or showed the most enthusiasm for sports/physical fitness.

2017

LS Joshua Leach

2018

(NAME)

2019

LS Dan Kavanaugh

2020

PO2 Hanna Amero

Orienteering Award

  • Presented to the Cadet who scored the highest on the Orienteering Team or shown the most enthusiasm towards the sport.

2017

PO2 Tam Harris

2018

PO1 Nathan Papenfuss

2019

LS Alexis Stevenson

2020

MS Alexis Stevenson

Best Overall Attendance Award

  • Present to the Junior (OS-MS) and Senior (PO2-CPO1) Cadets with the highest overall attendance average from the entire corps

2017

LS Rosanna Bajao

PO2 Aaron Cardona

2018

MS Alyssa May

PO1 Aaron Cardona

2019

MS Colbey Sweet

PO2 Joshua Leach

2020

AB Aiden Fitzpatrick / LS Stephen May

PO1 Michele Ewach

Citizenship Award

  • The cadets (multiple) who have accumulated more than 45 hours of volunteering with the cadet corps during the training year.